تندخوانی کتاب

آموزش تندخوانی (از 0 تا 100) با تکنیک های شگفت انگیز

در این مطلب قصد داریم توضیحاتی در رابطه با آموزش تندخوانی و اصول صحیح مطالعه حرف بزنیم و حتما این مقاله را کامل بخوانید زیرا نکات مهمی در آن گفته شده.

تندخوانی کتاب

افراد بسیاری هستند که نیاز دارند تا روش های تندخوانی را فرا بگیرند و با فرا گرفتن این روش ها سرعت خود را در یادگیری مباحث بالا ببرند و همچنین بتوانند یک یا چند مبحث را زودتر از بقیه تمام کنند و آن را یاد بگیرند. بسیاری از افراد بر این باور اند که سریع خواندن یک متن آن هم با سرعت خیلی بالا همان تندخوانی می‌باشد اما لازم به ذکر است که هرگز اینگونه نبوده.

تندخوانی خود نیازمند یادگیری روش های مناسب درک می‌باشد چرا که هر شخصی توانایی سریع خواندن یک کتاب یا یک مبحث را دارد ولی آیا قابلیت درک مبحث و یا آن متن را نیز دارد؟ بسیار واضح است که آن فرد توانایی درک مطلب را نخواهد داشت چرا که بدون هیچ پیش زمینه ذهنی ای تنها متن هایی را خوانده که هیچ ایده ای درباره آن ها نداشته است و همواره به خواندن آن ها ادامه داده است.

در این مقاله سعی داریم تا شما را با روش های سریع خواندن متن به طوری که به درک کامل از مباحث کلی متن برسید به شما آموزش دهیم چرا که افراد زیادی به دنبال این هستند تا بتوانند با سرعت بیشتر مباحثی را که دوست دارند و یا مجبور به خواندن آن ها هستند را تمام کنند و مطمعن باشید که آن ها با یادگرفتن روش های مختلفی برای سریع خواند متن ها قادر خواهند بود تا به راحتی زمان کمتری را برای خواندن و درک یک مبحث و یا کتاب بگذارند پس مطمعن شوید که تا انتهای این مقاله همراه ما خواهید بود.

قدم اول آموزش تندخوانی کنار گذاشتن کندخوانی استک

در طول روز موقعیت های بسیاری برای ما پیش می‌آید که لازم داریم که در آن موقعیت ها به مطالعه یک متن مشغول شویم، خواندن این متن ها بالاخره در زمانی مشخص تمام می‌شود ولی آیا راه و روشی وجود دارد که بتوان این مطالعه ها را سریع تر انجام داد و در آخر روز مقدار بیشتری زمان اضافه را برای خود به وجود آورد؟

تندخوانی

پاسخ این سوال به سادگی بله می‌باشد شما تنها کافیست تا تکنیک ها و روش های کاربردی را فرا بگیرید تا بتوانید کندخوانی خود را کنار بگذارید و به راحتی در زمان خود صرفه جویی کنید و همینطور متن ها بیشتری را مطالعه کنید و به راحتی آن ها را درک کنید و در صورت نیاز به آن ها پاسخ دهید.

اگر شما فردی کندخوان باشید این کندخوانی تاثیرات زیادی را بر روی زندگی شما می‌گذارد اگر شما جزو افرادی هستید که روزانه با حجم زیادی از متن ها روبرو هستید که باید همه آن ها را مطالعه کنید و به آن ها پاسخ دهید باید حتما کندخوانی خود را کنار بگذارید و به دنبال راه و چاره ای باشید چرا که با این کار تنها زمان خود را هدر می‌دهید و در آخر روز کلی کار انجام نشده خواهید داشت.

تندخوانی چیست؟ چرا باید آموزش تندخوانی ببینیم؟

تندخوانی مجموعه ای از استراتژی های فعال ذهنی و آگاهانه است که به فرد اجازه می‌دهد در شرایط خاص سرعت مطالعه خود را بالا برده و یا پایین بیارد، این استراتژی ها بسیار کاربردی هستند و شما با استفاده از این استراتژی ها به راحتی قادر خواهید بود تا کندخوانی خود را در طول زمان کوتاهی کنار بگذارید و به راحتی قادر باشید تا متن های بسیار بزرگ را نیز در مدت زمان کوتاهی مطالعه کنید و آن ها را درک کنید.

تندخوانی کتاب

این استراتژی ها برای همه به راحتی قابل درک هستند و همه قادر به فرا گرفتن این استراتژی ها هستند و به مرور قابلیت افراد در به کار گیری این استراتژی ها افزایش پیدا می‌کند و سرعت مطالعه آن ها گاهی بیشتر از سه و یا چهار برابر حالت عادی می‌شود که این جهش در سرعت خواندن برای یک فرد که تا قبل از این یک کندخوان بوده است بسیار عالی می‎‌باشد و می ‌تواند زمان بسیاری را برای خود نگه دارد و از آن استفاده کند.

تندخوانی کتاب

همانطور که گفتیم برای فرا گرفتن این مهارت عالی شما نیاز دارید تا استراتژی های کاربردی ای را به کار ببرید، چه نوع استراتژی هایی؟ با ما همراه باشید تا شما را با استراتژی های فعال برای کنار گذاشتن کندخوانی آشنا کنیم و به شما روش های استفاده از این استراتژی ها را بیاموزیم.

اهمیت یک محیط آرام برای مطالعه و آموزش تندخوانی

یک محیط آرام، یکی از عناصر اساسی یک مطالعه بی نقص می‌باشد. شما با پدید آوردن یک محیط آرام و مناسب برای مطالعه، این امکان را برای خود فراهم می‌کنید تا یک آرامش خاصی را در هنگام مطالعه داشته باشید و این آرامش و سکوت برای مطالعه می‌تواند برای شما بسیار مفید واقع شود چرا که هیچ عامل حواس پرتی برای شما وجود ندارد و شما تنها قادر خواهید بود تا بر روی متونی که دارید مطالعه می‌کنید تمرکز کنید و اینگونه شما قادر خواهید بود تا متن ها را به خوبی درک کنید و آن ها را بفهمید. این گام یکی از مهم ترین گام های موجود برای مطالعه می‌باشد.

معجزه ای به نام کارت سفید!

اگر تا به حال در جمعی حضور داشتید که افراد زیادی در حال مطالعه بوده اند حتما دیده اید که عده ای از آن ها مشغول به استفاده از یک کارت یا کاغذ سفید هستند. استفاده از کارت سفید یک تکنیک بسیار ساده برای تقویت مهارت تندخوانی می‌باشد و استفاده از این روش به راحتی می‌تواند برای شما آسان شود و مطمعن باشید که نتیجه ای عالی را کسب خواهید کرد.

آموزش تندخوانی

استفاده از کارت سفید یکی از تکنیک های اساسی آموزش تندخوانی است. شما با استفاده صحیح از یک تکه کارت سفید و یا کاغذ سفید و قرار دادن آن بر روی متون مطالعه شده در هنگام مطالعه یک متن به راحتی عواملی که در صفحه کتاب ممکن است شما را سردرگم کند را پوشانده اید و دیگر نیاز ندارید تا یک متن را دوبار بخوانید تا آن را درک کنید.

بعضی بر این باور اند که زمان استفاده از یک کاغذ و یا کارت سفید باید آن را بر روی متن خوانده نشده که در زیر متن هایی که داریم می‌خوانیم وجود دارد قرار دهیم که این یک باور غلط است چرا که اینگونه متن هایی که مطالعه کرده اید جلوی چشم شما وجود دارد و شما را دچار سردرگمی می‌کند و شما میخواهید تا به آن متن های بالایی برگردید تا شکتان را برطرف کنید، پس طبیعی است که بهترین کار قرار دادن کاغذ و یا کارت سفید بر روی متون خوانده شده است.

بخش مهم آموزش تندخوانی لغت به لغت نخواندن است

یکی از کار هایی که کندخوان ها انجام می‌دهند خواندن لغت به لغت یک متن است شما در استفاده از روش های تندخوانی یاد می‌گیرید که متون را لغت به لغت نخوانید و بتوانید به راحتی زمانی که یک نگاه به متن می‌کنید در زمان کوتاهی آن متن را سریع تمام کنید.